Nic. Christiansen Gruppen A/S’ erhvervelse af enekontrol over Sondrup Bilcenter A/S
Transaktionen indebærer, at Nic. Christiansen Gruppen A/S (herefter ”NCG”), igennem datterselskabet Terminalen A/S (herefter ”Terminalen”) erhverver enekontrol over Sondrup Bilcenter A/S (herefter ”Sondrup Bilcenter”). NCG erhverver enekontrol over Sondrup Bilcenter ved en aktivoverdragelse og indebærer, at Terminalen erhverver aktiver, aktiviteter og rettigheder i Sondrup Bilcenter.
NCG’s datterselskab NCG Retail A/S (herefter ”NCG Retail”) har endvidere separat indgået en aftale om at erhverve Autohuset Vestergaard Lastvogne Holding A/S og Autohuset Vestergaard Invest ApS (samlet betegnet
”Autohuset Vestergaard”). Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har også modtaget et udkast til anmeldelse af NCG Retails erhvervelse af Autohuset Vestergaard.
Der er tale om to separate transaktioner, og NCG har tilkendegivet, at parterne som følge heraf vil indgive to separate fusionsanmeldelser. NCG Retails erhvervelse af Autohuset Vestergaard vil således først blive anmeldt efter anmeldelsen af denne fusion mellem NCG og Sondrup Bilcenter.
Både Sondrup Bilcenter og Autohuset Vestergaard har aktiviteter med bl.a. forhandling og reparation af biler, og der er dermed et potentielt overlap mellem Sondrup Bilcenter og Autohuset Vestergaard. I overensstemmelse
med Kommissionens praksis behandler styrelsen nærværende fusion efter prioritetsprincippet ”først til mølle”, baseret på anmeldelsestidspunktet.
I vurderingen af NCG’s erhvervelse af Sondrup Bilcenter vil styrelsen lægge den konkurrencemæssige situation, der var gældende på anmeldelsestidspunktet, til grund. Dette betyder, at styrelsen ved vurderingen af nærværende fusion ikke tager højde for den transaktion, som NCG agter at anmelde efterfølgende til styrelsen, dvs. NCG’s erhvervelse af Autohuset Vestergaard.
[RESUME]
Da transaktionen ikke gav anledning til reservationer blev den godkendte efter en forenklet sagsbehandling, jf. konkurrencelovens § 12 c, stk. 7.