CapHold inv 3 ApS’ erhvervelse af enekontrol med Glud Gludsen Group, herunder Right People Group og Right People Group International
Ved transaktionen erhverver CapHold 100 pct. af kapitalandelene i Glud Gludsen Group ApS. CapHold erhverver herved enekontrol med Glud Gludsen Group ApS. CapHold er efter fusionen kontrolleret af TopCap inv 3 ApS, som kontrolleres af Capidea Kapital IV K/S.
Capidea Kapital IV K/S er en blandt flere Capidea-fonde. Capidea-fondene investerer i mindre og mellemstore danske virksomheder og kontrolleres af Capidea Management A/S. Capidea-fondene har i alt otte porteføljeselskaber; Creativ Company A/S (salg af hobbyartikler), Wellvita ApS (salg af helsekost), European House Of Beds - Denmark A/S (produktion og salg af sengeløsninger), Feline Holidays A/S (portal til udlejning af sommerhuse), Maki A/S (legetøjsdistributør), Fairpoint Outdoors A/S (udvikling og produktion af udstyr til sportsfiskeri). Guldager A/S (specialister i vandbehandling) og Dancover A/S (e-commerce virksomhed inden for telt- og opbevaringsløsninger). Right People Group er et konsulentbureau, som arbejder med at formidle freelance IT- og businesskonsulenter til løsning af store og små IT-projekter og -opgaver til virksomheder og organisationer. Right People Group har desuden en markedsføringsplatform, der gør det muligt for potentielle kunder at finde og kontakte selvstændige konsulenter og konsulenthuse.
Da transaktionen ikke gav anledning til reservationer blev den godkendte efter en forenklet sagsbehandling, jf. konkurrencelovens § 12 c, stk. 7.