Mødedato:

Autocentralen.com Holding ApS’ og Autocentralen Medarbejderholding ApS’ erhvervelse af Sølvsten Biler A/S

Fusionen indebærer, at Autocentralen-koncernen erhverver 100 pct. af kapitalandelene i FH og erhverver derved også enekontrol over det af FH 100 pct. ejede datterselskab Sølvsten Biler A/S.

Autocentralen-koncernen er primært aktiv inden for salg og service af nye og brugte person- og varebiler, salg af reservedele og tilbehør samt drift af værksteder. Autocentralen er autoriseret forhandler og servicepartner for

bilmærkerne Skoda, Volkswagen, Seat, Cupra og Nissan. Herudover er Autocentralen-koncernen autoriseret servicepartner for Audi. Autocentralen-koncernen har i dag forretninger i Kolding, Esbjerg, Vejen, Horsens,

Vejle, Ishøj og Albertslund. Autocentralen-koncernen formidler via Granturismo Cars flexleasingydelser samt salg af brugte biler i premium- og luksusklassen. Autocentralen-koncernen ejer endvidere en række ejendomme, herunder ejendomme, der fungerer som bilhuse for koncernens forretninger, samt en række erhvervslejemål. FH ejer datterselskabet Sølvsten Biler A/S (herefter ”Sølvsten Biler”).

Sølvsten Biler er primært aktiv inden for salg og service af nye og brugte person- og varebiler, salg af reservedele og tilbehør samt drift af værksteder. Sølvsten Biler har i dag forretninger i Viborg og Skive. Sølvsten Biler er autoriseret forhandler og servicepartner for bilmærkerne Skoda, Volkswagen, Seat og Cupra. Herudover er Sølvsten Biler autoriseret servicepartner for Audi.

Da transaktionen ikke gav anledning til reservationer blev den godkendte efter en forenklet sagsbehandling, jf. konkurrencelovens § 12 c, stk. 7.

Myndighed:
Styrelsen
Regel:
Fusion
Udfald:
Godkendt
Opfølgninger:
Nej
Litra:
§ 12 c, stk. 7
Skadesteorier:
Ingen
Samhandeler:
Ikke relevant
Afgørelser:
Autocentralencom-holding-aps-og-autocentralen-medarbejderholding-aps-erhvervelse-af-soelvsten-biler-as